Przegląd i naprawa klimatyzacji


Aby klimatyzacja działała skutecznie nawet podczas największych upałów trzeba o nią dbać. Niestety bardzo często po włączeniu klimatyzacji po dłuższej przerwie możemy się rozczarować, ponieważ klimatyzacja w ogóle nie działała lub jej skuteczność jest niewielka. Przegląd klimatyzacji najlepiej jest wykonać raz do roku przed sezonem letnim, najlepiej kilka tygodni przed nastaniem upałów, ponieważ możemy zrobić to bez nerwów i gdy konieczna będzie naprawa, to do pierwszych upałów na pewno uda się uruchomić klimatyzację. Na przegląd powinni wybrać się również kierowcy, którym wydaje się, że klimatyzacja działa poprawnie.

Skuteczność klimatyzacji zależy w głównej mierze od ilości czynnika chłodniczego, którym napełniony jest układ. Klimatyzacja nie będzie prawidłowo działać, jeśli będzie go za mało lub za dużo. W tym drugim przypadku może jeszcze dojść do uszkodzenia sprężarki. Specyfika tego gazu jest taka, że nawet pomimo zupełnej szczelności układu w ciągu roku ubywa około 10 do 15 procent czynnika.

Wówczas sprawność takiej klimatyzacji znacznie się obniża i sprężarka musi pracować zdecydowanie dłużej, aby osiągnąć odpowiedni efekt. Jeśli czynnika będzie bardzo mało to nawet mimo praktycznie ciągłej pracy sprężarki nie uda się osiągnąć odpowiednio niskiej temperatury, a ciągłe większe obciążenie silnika spowoduje tylko znaczny wzrost zużycia paliwa. Klimatyzacja nie jest więc urządzeniem bezobsługowym i wymaga systematycznego serwisowania.

Do serwisowania klimatyzacji potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który posiada również nasz warsztat. Rutynowy przegląd polega na podłączeniu układu do specjalnego urządzenia, które odsysa stary czynnik, następnie sprawdza szczelność i jeśli test przebiegnie pozytywnie napełnia układ świeżym czynnikiem i olejem. Cała operacja trwa niewiele ponad 30 minut.

W prawidłowo działającej klimatyzacji temperatura powietrza wydobywającego się z nawiewów powinna wynosić od 5 do 8 st. C. Pomiar należy wykonywać po kilku lub nawet kilkunastu minutach od włączenia, aby kanały wentylacyjne były odpowiednio schłodzone.

 

Bardzo ważną funkcję w układzie A/C pełni osuszacz, którego zadaniem jest pochłanianie wilgoci z układu. Powinno się go wymieniać po każdym rozszczelnieniu lub usterce sprężarki, a w prawidłowo działającym układzie, co dwa, trzy lata. Elementem, który należy wymienić raz do roku jest filtr kabinowy – odpowiadający za jakość powietrza w kabinie.

 

Kupując używany samochód z klimatyzacją warto sprawdzić, czy działa ona poprawnie, gdyż koszty naprawy mogą okazać się ogromne. Nie dajmy się nabrać, że układ trzeba tylko napełnić, gdyż sprzedający na pewno by to wykonał. Niesprawną klimatyzację trzeba traktować jakby jej nie było w pojeździe i nie ma sensu wydawać pieniądze na niedziałające urządzenie.

 

Jak używać klimatyzacji

 

1. Nawet zimą, nie rzadziej niż co drugi tydzień, uruchamiaj klimatyzację. Oczywiście, nie po to, aby chłodzić, ale aby przesmarować urządzenie i wymieszać substancje krążące w układzie.

 

2. Używaj klimatyzacji z umiarem, schładzając wnętrze do temperatury najwyżej o 8-10 st. C niższej niż panująca na zewnątrz.

 

3.Jeśli słyszysz dziwne dźwięki dochodzące spod maski po włączeniu klimatyzacji, jedź do warsztatu. Im dłużej zwlekasz, tym więcej zapłacisz.

 

4.Nie pozwól klimatyzacji na bezczynność dłużej niż przez dwa tygodnie. 

 

5. Używając auta w upale, nie ustawiaj temperatury we wnętrzu na minimalną – po wyjściu z auta przeżyjesz szok termiczny. W ten sposób niezykle łatwo o przeziębienie!

 

6.Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu paliwa, nie używaj klimatyzacji ustawionej na pełną wydajność przy jednocześnie uchylonych oknach czy szyberdachu.

 

 

 

Realizacja: Dpl Agency - Projektowanie Stron Internetowych
Start    O firmie   Zakres usług   Aktualności i Promocje   Cennik 2018r.   Ankieta   Praca   Kontakt   Polityka Cookie
Auto Serwis Mazurek sp z o.o. Olsztyn - diagnostyka komputerowa, geometria zawieszenia, elektromechanika, naprawy bieżące: hamulce, zawieszenie, układ wydechowy, silnik, skrzynie biegów, wymiana opon, wyważanie kół, przegląd i naprawa klimatyzacji, materiały eksploatacyjne: filtry, oleje...
Mazurek Premium Cars - sprzedaż aut klasy premium: Audi Olsztyn, BMW Olsztyn, Mercedes Olsztyn, Jaguar Olsztyn, Land Rover Olsztyn